Vi använder cookies   Läs mer
 

Juli 2018

Sön 15
 

  21-27 Juli O-ringen Kl:9.00 Örnsköldsvik.

    1juli-18augusti Skattjakt med örnen Ernie Kl:9.00-16.00 Stora torget.
     1juli-12augusti Sommarcafe-Keramikverkstaden Kl:11.00-16.00 Bruksgodset

Vecka 26 

 
 Sön 1

 Sommarspel: Ge oss musik och ta två Mariekex Kl:14.00-16.00 Nätra hembygdsgård.

  Fotboll div. 3 Herrar. Anundsjö IF-Svartviks IF. Kl:10.00-17.00 Olympia Bredbyn
  Fotboll div 2 Herrar Friska Viljor-Hudiksvalls IF Kl: 17.00-19.00 Skyttis IP
  Bilbingo Kl: 17.45-20.00 Billsta IP
                                                                                                                                                                                         

 Vecka 27

 
 Mån 2 Rosens dag
  En flott tur på Moälven Kl:18.00-19.00 Friluftcentralen Själevad
  
 Tis 3 Guidade visningar på Genesmon Kl:11.00-12.00. 13.00-14.00. 15.00-16.00. Genesmons arkeologiska museum.
  Bilbingo Kl:18.45-22.00 Domsjö IP
  
 Ons 4 Guidade visningar på Genesmon Kl:11.00-12.00. 13.00-14.00. 15.00-16.00 Genesmons arkeologiska museum.
  Veteranbilsträff med bagageluckeloppis Kl:18.00-20.00. bruksgodset.
  
 Tor 5 Guidade visningar på Genesmon Kl: 11.00-12.00, 13.00-14.00,15.00-16.00. Genesmons arkeologiska museum.
  
 Fre 6 Kyssdagen
  Guidad visning på Genesmon Kl: 11.00-12.00,13.00-14.00, 15.00-16.00 Genesmons arkeologiska museum.
  Sommarspel: Ge oss musik och två mariekex Kl: 18.00-20.00 Nätra hembygdsgård.
  Rockpub Kl: 18.00-01.00. Bruksgodset
  Dans till Streaples Kl: 21.00-23.59. Kustladan Docksta
  
 Lör 7 Sjunde i sjunde Kl: 19.00. Strandparken.
  Konstcafe vernisage Kl: 12.00-16.00. PerOrsgården Östergensjö
  Guidad visning i brynge kulturområde Kl: 14.00-15.00. Brynge kulturområde.
  
 Sön 8 Konstcafe Kl:12.00-16.00. PerOrsgård. Östergensjö
  Dans i samband med konsutsällningen Kl: 13.00-13.30. PerOrsgård Östergensjö.
  Sommarspel: Ge oss musik och två mariekex.Kl:14.00-16.00. Nätra hembygdsgård.
  Bilbingo Kl:17.45-20.00 Billsta IP.
  

Vecka 28

 
 Mån 9 En flott tur på Moälven Kl:18.00-19.00 Friluftscenttralen Själevad.
  
 Tis 10 Porslinsblommans dag
  Bilbingo Kl:18.45-22.00. Domsjö IP
  
 Ons 11 Räkost dagen
  Brukgodsets familjedag med bagageluckeloppis Kl: 15.00-18.00. Bruksgodset Banafjäl.
  Film Aldas värld Kl:18.00-19.30 PerOrsgården i Östergensjö.
  
 Tor 12 Fulhetens dag
  12-14 juli Ulvöregattan 10.00-18.00. Ulvön.
  Veteranfordonsträff Kl: 18.00-21.00. Gideå hembygdsgård.
  
 Fre 13 Palt dagen.
  Quizekväll Kl:18.00-23.00 Bruksgodset i Banafjäl.
  Dans till Matz Bladhs Kl:21.00-23.59 Kustladan Docksta.
  Skulefestivalen Kl: 17.00 Sulue natursce
  
 Lör 14 Skulefestivalen Kl: 15.00 Skule naturscen.
  Konstcafe på PerOrsgården Kl: 12.00-16.00 PerOrsgården Östergensjö.
  Bruksgodset Tri-Challenge Kl:14.00-18.00. Bruksgodset i Banafjäl.
  Musik i sommarkväll Kl:18.00-19.00. Grundsunda kyrka.
 

 Musik i sommarkväll Kl: 18.00-19.00. Gideå kyrka.

 

  Fotbolls-VM Final Kl: 17.00-23.59. O`Learys Sommartält.
  Bilbingo Kl:17.45-20.00. Billsta IP.
  Dans till Sandins Kl: 18.00-21.30. Molidens folkpark.

 Vecka 29

 
 Mån 16 Ulvöregattan Kl: 10.00. Ulvöhamn.
  
 Tis 17 Ulvöregattan Kl:10.00. Ulvöhamn.
  Bilbingo Kl: 18.45-22.00 Domsjö IP
  
 Ons 18 Ölets dag
  Barmkalas och bakluckeloppis Kl:12.00-15.00. Bruksgodset i Banafjäl.
  Film på PerOrsgården "Aldas värld" Kl:18.00-19.30. PerOrsgården Östergensjö.
  Sommaronsdag med Top Cats Kl:22.00 223.59. O`Learys.
  
 Tor 19 Dans till Expanders Kl:20.00-23.59. Molidens folkpark.
  
 Fre 20 Trav kvällstrav V5 Kl: 18.20-20.00. Solänget.
  John Henry Kl:19.00-23.59. Röda Kvarn i Bredbyn.
  Dans till Martinez Kl:21.00-23.59. Kustladan Docksta.
 

 Paul Ray med band Kl:22.00-23.59 O`Learys.

 

 
 Lör 21O-Ringen
  21-28 Kulturvecka i Nätra Kl:12.00-21.00. Nätra hembygdsgård, Cafe Svea och Köpmanholmens bruksmuseum.
  Konstkafe på PerOrsgården Kl:12.00-16.00. PerOrsgården, Östergensjö.
  New Orleans -festival Kl:15.00-23.59. Mannaminne Häggvik, Nordingrå.
  Musik i sommarkväll Kl:18.00-19.00. Grundsunda kyrka.
  
 Sön 22 O-Ringen                                                                                        
  Konstkafe på PerOrsgården Kl:12.00-16.00. PerOrsgården, Östergensjö.
  Bilbingo Kl:17.45-20.00 Billsta IP.
  Dans till Ola & Jag Kl:18.00-21.30. Molidens folkpark.
  Musik i sommarkväll Kl:18.00-19.00. Gideå kyrka.
  
  

 Vecka 30

 
 Mån 23 O-Ringen,  Varmkorvens dag
  Elvis in memory med Henrik Åberg, Ronnie Sahlen, Holmsten trio ,Klas Norberg och Eilert Pilarm Kl:19.00-22.00. Nätra Hembyggdsgård.
  
 Tis 24 O-Ringen
  
 Ons 25 O-Ringen,  Trä nålen dagen
  Film på PerOrsgården "Aldas värld" Kl:18.00-19.30. PerOrsgården, Östergensjö.
  Musik i sommarkväll Kl:19.00-20.00 Nätra kyrka.
  Sommaronsdag med Alibrorsh Kl:22.00 23.59 O`Learys.
  
 Tor 26 O-Ringen,  Bällman dagen
  Dans till Bob Stevens Kl: 20.00-23.59. Molidens folkpark.
  
 Fre 27 O-Ringen,  Sjusåvar dagen
  Rockparty på Röda Kvarn:Kalasfolket, Unkool Hillibillies, Säfsten&Vänner, Bredbyns Rockfester Kl:18.00-23.59 Röda Kvarn i Bredbyn.
  Musikquiz och musikkryss live på Bruksgodset Kl:18.00-23.59 Bruksgodset i Banafjäl.
  Dans till Black Jack Kl:21.00-23.59. Kustladan Docksta.
  
 Lör 28 Alla föräldrars dag
  Dans och spelmansstämma i Bredbyn Kl:11.00-23.59 Anudsjö hembygdsgård.
  Lars Winnerbäck Kl: 19.00 Skule Naturscen.
  Konstkafe på PerOrsgården Kl: 12.00-16.00. PerOrsgården i Östergensjö.
  Musik i sommarkväll Kl:18.00-19.30. Salusand
  
 Sön 29 Lasangens dag
  Konsfafe på PerOrsgården Kl:12.00-16.00. PerOrsgård i Östergensjö.
  Bilbingo Kl:17.45-20.00 Billsta IP.
  

 Vecka 31

 
 Mån 30 Pocketbokens dag
  Trav V64 Kl:18.15-20.00. Solänget.
  
 Tis 31 Bilbingo Kl:18.45-22.00. Domsjö IP