Vi använder cookies   Läs mer

 

                         November 2021
   
 

Måndag den 1 november-5 november 2021 Utställning: Lena Jonsson Klockan: 9:00-16:00 Plats: Medborgarskolan
Måndag den 1 november-12 januari 2022

Utställning: Ingrid Södersten-stars, stripes and everything in between Klockan: 11:00-16:00 Plats: Örnsköldsviks museum och konsthall
Måndag den 1 november-4 november 2021 Försäljning av vävar och stickade alster Klockan: 11:00-14:00 Plats: Ödbergska gården  

Måndag den 1 november-3 november 2021

Digitalt kulturlab-Mor Anna tillverkar masker Klockan: 12:00-23:00 3 november Plats: Facebook.com/ornskoldsviks museum

3 november-10 november 2021

Utställning in memorian-Lars Ahlström & Christer Carlstedt Klockan: 11:00 Plats: Galleri Lokomotiv

Måndag den 8 november-11 november 2021 Försäljning av vävar och stickade alster Klockan: 11:00-14:00 Plats: Ödbergska gården

Tisdag den 16 november-19 november 2021 Utställning: ”Höst” med årets konstnär Anikka Kronlid Arvidsson Klockan: 11:00-15:00 Plats: Galleri Lokomotiv

 
V.44                                                                                                
 Mån 1:

Sång till hälsa Klockan: 14:00-15:30 Plats: Gullängets kyrka 

 

Ljusmanifestation för narkotikans offer Klockan: 17:00-17:30 Plats: Stora Torget, centrum

 
  
 Tis 2:

Textiltisdag Klockan: 18:00-20:00 Plats: Örnsköldsviksmuseum och konsthall

Brasmys på Brynge kulturområde Klockan: 18:00-20:00 Plats: Brynge kulturområde

Brasmys på Åsberget Klockan: 18:00-20:00 Plats: Åsberget

 
   
 Ons 3:

Gratis höstlovsbio: Själen Klockan: 13:00-14:45 Plats: Folkan Teater

Workshop i natt fotografering med fotograf Leif Wikberg Klockan: 18:00-20:00 Plats: Bergsjön, Högland

Gratis prova-på Lindy hop Klockan: 18:30-21:30 Plats: Sommarhemmet i Domsjö

 
   
 Tors 4:

Emanuel Bagge Klockan: 14:00-15:30 Plats: Gullängets kyrka

Brasmys vid Köpmanholmens havsbad Klockan: 18:00-20:00 Plats: Köpmanholmens havsbad

Jam Session Klockan: 18:30-20:30 Plats: Cafe UH

 
   
 Fre 5:

Tommy Nilsson Klockan: 18:00-23:00 Plats: Bruksgården

Countrykväll med Bob, Hank and Joe Klockan: 19:00-21:00 Plats: Edenborg i Vik, 9 km från Bjästa 

 
   
 Lör 6:

Fotboll div 1 dam: Själevads IK-Myckle IK Klockan: 14:00-16:00 Plats: Skyttis IP

Hockeyettan: Örnsköldsvik Hockey-Kiruna IF Klockan: 16:00-18:00 Plats: Skyttishallen

Tommy Nilsson Klockan: 18:00-23:00 Plats: Bruksgården

Jag valde livet efter döden  Klockan: 19:00-20:00 Plats: Folkan Teater

 
   
 Sön 7:

Fotboll div 3: KB 65 FF-Järpens IF Klockan: 13:00-15:00 Plats: Forsvallen

Jag valde livet efter döden Klockan: 14:00-15:00 Plats: Folkan Teater

Hockeyettan: Örnsköldsvik Hockey-Kalix HC Klockan: 16:00-18:00 Plats: Skyttishallen

 
   

 V.45                              

  
   
 Mån 8:Linedance-kurs Klockan: 18:30-20:00 Plats: Sommarhemmet i Domsjö  
   
 Tis 9:

Hockeyallsvenskan: Modo Hockey-Västerås Klockan: 19:00-21:00 Plats: Fjällräven Center

Täljkväll Klockan: 18:00-20:00 Plats: Örnsköldsviks museum och konsthall

Musikcafe med Klas Norberg Klockan: 18:30-21:00 Plats: IOGT-NTO lokalen Bergsgatan 8

Tecken och symboler i Ångermanland Klockan: 18:30-20:00 Plats: Ödbergska gården

Sådan far Klockan: 19:00-21:20 Plats: Folkan Teater


   
 Ons 10:  
   
Tor 11:  
   
Fre 12Göran Strandberg & Stockholm Jazz Orchestra Klockan: 20:00-22:00 Plats: Bruksgården 
   
 Lör 13:

Försäljning av vävar och stickade alster Klockan: 11:00-14:00 Plats: Ödbergska gården 

Poesihörnan Klockan: 12:00-13:00 Plats: Arkenbiblioteket

Utställning: ”Höst med årets konstnär Annika Kronlid Arvidsson Klockan: 12:00-14:00 Plats: Galleri Lokomotiv

Lördagsstund på Arkenbiblioteket Klockan: 12:00-13:00 Plats: Arkenbiblioteket

Övik smakpromenad Klockan: 12:00-16:00 Plats: Örnsköldsviks City

Jag valde livet efter döden Klockan: 14:00-15:00 Plats: Folkan Teater

Fotboll div 2: Friska Viljor FC-Umeå FC Akademi Klockan: 14:00-16:00 Plats: Skyttis IP

Fotboll div 3: Björna IF-Sollefteå GIF FF Klockan: 14:00-16:00 Plats: Biggevallen

Fotboll div 2: Gottne IF-Skellefteå FF Klockan: 15:00-17:00 Plats: Haraldsängen, Gottne

Jazzcafe med Kenneth Nordwall Swingband Klockan: 16:00-17:30 Plats: Kyrkans Hus, Husum

Hockeyettan: Örnsköldsvik Hockey-Bodens  HF Klockan: 16:00-18:00 Plats: Skyttishallen

Jag valde livet efter döden Klockan: 19:00-20:00 Plats: Folkan Teater

 
   
Sön 14:

 Hockeyallsvenskan: Modo Hockey-Mora Klockan: 15:00-17:00 Plats: Fjällräven Center

Hockeyettan: Örnsköldsvik Hockey-Kiruna AIF Klockan: 15:00-17:00 Plats: Skyttishallen

Finsk film: Yösyöttö/En man och en baby Klockan: 18:00-19:30 Plats: H1 Sliperiet


   

 V.46

  
   
Mån 15:

Sång till hälsa Klockan: 14:00-15:30 Plats: Gullängets kyrka 

Finska veckan: Kåseri, musik och poesi Klockan: 13:00-15:15 Plats: Träffpunkten Kom In

 
   
Tis 16: Textiltisdag Klockan: 18:00-20:00 Plats: Örnsköldsviks museum och konsthall  
   
 Ons 17:   
   
 Tors 18:   
   
 Fre 19:

Hockeyallsvenskan: Modo Hockey-Vita Hästen Klockan: 19:00-21:00 Plats: Fjällräven Center 

Tomas Di Leva tolkar David Bowie Klockan: 19:00-23:00 Plats: Bruksgården

Carr & Roswall Klockan: 18:00-21:00 Plats: Thuleteatern

 
  
 Lör 20:

Thomas Di Leva tolkar David Bowie Klockan: 19:00-23:00 Plats: Bruksgården

 Försäljning av vävar och stickade alster Klockan: 11:00-14:00 Plats: Ödbergska gården

Fotboll div 3: KB 65 FF-Matfors IF Klockan: 14:00-16:00 Plats: Forsvallen

Tema och variationer Klockan: 18:00-19:00 Plats: Arnäs kyrka

 
   
 Sön 21: Hockeyallsvenskan: Modo Hockey-Karlskoga Klockan: 15:00-17:00 Plats: Fjällräven Center  
  

 V.47

  
   
 Mån 22:

Sång till hälsa Klockan: 14:00-15:30 Plats: Gullängets kyrka 


  
 Tis 23:

Täljkväll Klockan: 18:00-20:00 Plats: Örnsköldsviks museum och konsthall 

Musikcafe med KaLas Klockan: 19:00-21:00 Plats: Ringarbönningar

 
   
 Ons 24:

Hockeyallsvenskan: Modo Hockey-Södertälje Klockan: 19:00-21:00 Plats: Fjällräven Center 

Hockeyettan: Örnsköldsvik Hockey-IF Sundsvall Hockey Klockan: 19:00-21:00 Plats: Skyttishallen

 
   
 Tors 25:   
   
 Fre 26: Ellen Andersson Kvintett Klockan: 20:00-22:00 Plats: Bruksgården  
   
 Lör 27:

Fotboll div 2: Gottne IF-Notvikens IK Klockan: 14:00-16:00 Plats: Haraldsängen, Gottne 

Fotboll div 2: Friska Viljor FC-Frösö IF Klockan: 14:00-16:00 Plats: Skyttis IP

Emil Assergård Klockan: 18:00-23:00 Plats: Bruksgården

Adventskonsert Klockan: 18:30-20:30 Plats: Själevads kyrka

A Christmas with Elvis Klockan: 19:30-21:30 Plats: Nolaskolans Aula

Thorbjörn Risager & The Black Tornado Klockan: 20:00-22:00 Plats: Bruksgården

 
   
 Sön 28:

Finsk film: Teräsleidit/Stålsystrar Klockan: 18:00-19:45 Plats: H1 Sliperiet 

Hockeyallsvenskan: Modo Hockey-Västerås Klockan: 18:00-20:00 Plats: Fjällräven Center

 
   
 V. 48  
   
 Mån 29: Sång till hälsa Klockan: 14:00-15:30 Plats: Gullängets kyrka  
   
 Tis 30: Textiltisdag Klockan: 18:00-20:00 Plats: Örnsköldsviks museum och konsthall  
   
 Ons 1:   
   
 Tors 2:   
   
 Fre 3:   
   
 Lör 4:   
   
 Sön 5: