Vi använder cookies   Läs mer

VÄLFÄRDSFÖRVALTNINGEN

Träffpunkten

Kom In

Fabriksgatan 10, Örnsköldsvik

0660-887 79, 073-274 56 30 www.ornskoldsvik.se/komin

   
 

 

Information om aktiviteter varje vecka på Kom In 2017. Se längre ned på sidan.  

Öppettider måndag-torsdag 10.00–16.00, fredag 11.00-15.00

 

• Bingo (tisdagar kl. 13-14, torsd. kl. 13-14 ojämn vecka)

• Fikamöjligheter

• Färgpennor/papper

• Gemenskap

• Handmassage (onsdag kl. 10-11 och övrig tid om möjlighet)

• Internet/låna datorn

• Ny kunskap: information, film, föreningar (ofta måndagar kl. 13)

• Pussel

• Spel: Fia-spel, Schackspel, wii-spel (bowling t.ex.)

• Sittgympa Start måndag 1/2, sedan måndagar kl. 11:00 (8/2-21/3)

• Tidningar: Öa (även som radiotidning), Land, Minnenas journal

• Tv-hörna, filmvisning

• Underhållning (vanligen onsdag/torsdag-se aktivitetsprogram

 
 

 

 

 

 

Vi reserverar oss för förändringar i programmet.

 

OKTOBER

 

V.40

 

Måndag 1 oktober

11:00 – 12:00                 Körövning pågår
13:00 – ca 14                  Bingo, 5 kr/bricka

 

Tisdag 2 oktober

13:00 – ca 14                  Strålning från trådlös teknik och hälsorisker.
                                            Information av Alzheimerföreningen.


Onsdag 3 oktober

13:00 – ca 14                  Vi spelar boule

 

Torsdag 4 oktober

13:00 – ca 14                  Underhållning med Drängkammarmusik

 

Fredag 5 oktober           STÄNGT

 

V.41

 

Måndag 8 oktober

11:00 – 12:00                 Körövning pågår
13:00 – ca 14                  Bingo, 5 kr/bricka

14:15 -                              Virkistystoimintaa ikäihmisille Samkväll på finska,
                                            alla välkomna

Tisdag 9 oktober

11:00 – 14:30                 ”Handens alster!-Höstmarknad

 

Onsdag 10 oktober

13:00 – ca 14                  Syjunta – vi handarbetar tillsammans

                      Ta en nostalgitripp tillbaka till 1966 då rymdfarkoster var något nytt och
                      spännande!


Torsdag 11 oktober

13:00 – ca 14                  Bingo, 5 kr/bricka

 

Fredag 12 oktober

11:00 – 12:30                 Syjunta – vi handarbetar tillsammans
13:00 – ca 14                  Musikunderhållning med Eva Bylin,
                                            Anders ”Berka” Bergquist, Kenneth Nordwall

 

V.42

 

Måndag 15 oktober      Vita käppens dag

11:00 – 12:00                 Körövning pågår
12:00 – 13:00                 Visning av syn-, planerings och tidshjälpmedel
13:00 – ca 14                  Bingo special, 5 kr/bricka (brickor med punktskrift finns).
14:00- ca 14:30             Information om vita käppen av SRF
14:30 – ca 15:30           Prova på att ”käppa” och fingerad optik, ta på dig ett
                                            par glasögon och upplev olika synfel.


Tisdag 16 oktober

13:00 – ca 14                  Kryss – svenska artister

Onsdag 17 oktober

13:00 – ca 14                  Vi spelar: ” Vem vill bli miljonär?”

 

Torsdag 18 oktober

13:00 – ca 14                  Goa låtar med Göran och Anders

 

Fredag 19 oktober

11:00 – 12:30                 Syjunta – vi handarbetar tillsammans
13:00 – ca 14                  Vi målar

 

V.43

 

Måndag 22 oktober

11:00 – 12:00                 Körövning pågår
13:00 – ca 14                  Bingo, 5 kr/bricka
14:15 -                              Virkistystoimintaa ikäihmisille
Samkväll på finska,
                                            alla välkomna

 

Tisdag 23 oktober

13:00 – ca 14                  ”Armlös, benlös, makalös”- en film om en ovanligt
                                            envis människa


Onsdag 24 oktober

13:00 – ca 14                  New Old Singers underhåller med musik av
                                            Ted Gärdestad och Sven-Erik Magnusson

 

Torsdag 25 oktober

13:00 – ca 14                  Bingo, 5 kr/bricka

Fredag 26 oktober

11:00 – 12:30                 Syjunta – vi handarbetar tillsammans
13:00 – ca 13:30           Sittgympa

 

V.44

 

Måndag 29 oktober

11:00 – 12:00                 Körövning pågår
13:00 – ca 14                  Bingo, 5 kr/bricka


Tisdag 30 oktober

13:00 – ca 14                  Vi sjunger karaoke

 

Onsdag 31 oktober       Stängt på Kom In

14:30 – 16:30                 Minnenas dans på Brux till Sörens orkester,
                                            Förköp av biljetter, begränsat antal

 


November


Torsdag 1 november

13:00 – ca 13:30           Trollkarlen Hivaro underhåller

 

Fredag 2 november      obs öppet 11 – 15

11:00 – 12:30                 Syjunta – vi handarbetar tillsammans
12:30 – ca 14:15           Film: Cornelis – dokumentären

 

 

 

 

 

v.45

 

Måndag 5 november

11:00 – 12:00                 Körövning pågår
13:00 – ca 14                  Bingo, 5 kr/bricka

14:15 -                              Virkistystoimintaa ikäihmisille Samkväll på finska,
                                            alla välkomna

 

Tisdag 6 november

13:00 – ca 14:50           Christer Gelfgren kåserar,
                                            i samarbete med Alzheimerföreningen

 

Onsdag 7 november

13:00 – ca 14:35           Film: Åsa-Nisse slår till
En Åsa-Nisse film från 1965 att minnas till och roas av. Medverkar gör även Sten o Stanley.

 

Torsdag 8 november    Vi öppnar 12:30

13:00 – ca 14                  Bingo, 5 kr/bricka

 

Fredag 9 november

11:00 – 12:30                 Syjunta – vi handarbetar tillsammans
13:00 – ca 14                  Trivselkören underhåller

 

V.46

 

Måndag 12 november

11:00 – 12:00                 Körövning pågår
13:00 – ca 14                  Bingo, 5 kr/bricka

 

Tisdag 13 november

10:30 – ca 11                  Diktläsning av kulturskaparna ÖFHS
13:00 – ca 16:30           Vi äter tillsammans. (kontant betalning)
                Välj pizza (hel eller halv) eller sallad innan, Senast kl.15 samma dag.


Onsdag 14 november

                                            Vi spelar spel och lägger pussel


Torsdag 15 november

13:00 – ca 14                  Sven-Rogers, blandad musikunderhållning
                                            Med dansbandsinslag


Fredag 16 november

11:00 – 12:30                 Syjunta – vi handarbetar tillsammans
13:00 – ca 14:40           Fredagsmys med filmen:
                                            Sällskapsresan 2 – Snowroller med Lasse Åberg

 

V.47

 

Måndag 19 november

11:00 – 12:00                 Körövning pågår
13:00 – ca 14                  Bingo, 5 kr/bricka
14:15 -                              Virkistystoimintaa ikäihmisille
Samkväll på finska,
                                            alla välkomna

 

Tisdag 20 november

13:00 – ca 14                  Musikkryss – 60 och 70-talet

 

Onsdag 21 november

13:00 – ca 14                  Vi spelar boule

Torsdag 22 november

13:00 – ca 14                  Bingo, 5 kr/bricka


Fredag 23 november

11:00 – 12:30                 Syjunta – vi handarbetar tillsammans
13:00 – ca 14                  Sång och musik med Andreas Nilsson

 

V.48

 

Måndag 26 november

11:00 – 12:00                 Körövning pågår
13:00 – ca 14                  Bingo, 5 kr/bricka


Tisdag 27 november

13:00 – ca 14                  Vi pysslar/målar inför julen

 

Onsdag 28 november

13:00 – ca 14:30           ”Gubben i stugan” – en stillsam dokumentär om en
                                            pensionerad skogsarbetare i dalarnas finnskogar.


Torsdag 29 november

13:00 – ca 14                  Erling och sångfolket underhåller

 

Fredag 30 november

11:00 – 12:30                 Syjunta – vi handarbetar tillsammans
13:00 – ca 13:30           Sittgympa

 

 

December

 

V.49

 

Måndag 3 december

11:00 – 12:00                 Körövning pågår
13:00 – ca 14                  Bingo, 5 kr/bricka
14:15 -                              Virkistystoimintaa ikäihmisille
Samkväll på finska,
                                            alla välkomna

 

Tisdag 4 december

13:00 – ca 14                  Göran Norlén spelar och sjunger julsånger
                                            i samarbete med Alzheimerföreningen


Onsdag 5 december

13:00 – ca 14                  Kören Kompisar underhåller


Torsdag 6 december

13:00 – ca 14                  Bingo, 5 kr/bricka


Fredag 7 december

11:00 – 12:30                 Syjunta – vi handarbetar tillsammans
13:00 – ca 14                  Julpyssel

 

 

 

 

 

V.50

 

Måndag 10 december

                                            Tipsslinga om julen börjar, dragning av vinnare 17/12

13:00 – ca 14                  Bingo, 5 kr/bricka


Tisdag 11 december

13:00 – ca 14:35           Film: Tjuvarnas jul – trollkarlens dotter


Onsdag 12 december
13:00 – ca 14:30           Vi bakar hällakakor,
                                            provsmak, prova själv eller köp en kaka


Torsdag 13 december

13:00 – ca 13:20           Luciatåg med elever från Örnsköldsskolan
13:30 – ca 14                  Allsång med julsånger


Fredag 14 december

11:00 – 12:30                 Syjunta – vi handarbetar tillsammans
13:00 – ca 14                  Vi spelar boule

 

V.51

 

Måndag 17 december

                                            Dragning av vinnare på tipsslingan förra veckan
13:00 – ca 14                  Bingo, 5 kr/bricka

 

 

 

Tisdag 18 december

13:00 – ca 14                  Julgröt, skinksmörgås, kaffe och kaka 60 kr,
(förköp biljetter, begränsat antal)

 

Onsdag 19 december

13:00 – ca 14                  Underhållning med stämbanden

 

Torsdag 20 december STÄNGT

Fredag 21 december

13:00 – ca 14                  Kapellet – ”kyrkans orkester” underhåller



V.52

 

24 – 26 december STÄNGT

Torsdag 27 december  Öppet 11 – 15

11:30 – ca 14:45           Film: Delhis vackraste händer


Fredag 28 december    Öppet 11 – 15

                                            Vi spelar spel och bygger pussel

 

V.1

 

31 december – 1 januari STÄNGT

Onsdag 2 januari Öppet 11 – 15

 

 

 

 

Januari - mars 2019
Kom In - en mötesplats för alla daglediga
Januari
v.1
Måndag 31 december STÄNGT
Tisdag 1 januari STÄNGT
Onsdag 2 januari Öppet 11:00-15:00
13:00-ca14 Vi spelar boule
Torsdag 3 januari
13:00-ca 14 Bingo, 5 kr/bricka
Fredag 4 januari
13:00-ca14:40 Film: Kalle på Spången med Edvard Persson
v.2
Måndag 7 januari
13:00-ca14 Bingo, 5 kr/bricka
Tisdag 8 januari
13:00-ca14 Svenska artister - kryss med musikinslag
Onsdag 9 januari
13:00-ca14 Dokumentärfilm: Där björkarna susa –
Jailbird Singers
Torsdag 10 januari
13:00-ca14 Vi pratar om året som gått
Fredag 11 januari
11:00-12:30 Syjunta – vi handarbetar tillsammans Studiefrämjandet
13:00-ca14:30 Julgransplundring med musik av Berit Ågren NBV
v.3
Måndag 14
13:00-ca14 Bingo, 5 kr/bricka
14:15-ca15:45 Virkistystoimintaa ikäihmisille Samkväm på finska, alla välkomna Vuxenskolan
Tisdag 15 januari
13:00-ca13:30 Sittgympa
Onsdag 16 januari
13:00-ca14 ABF informerar och musicerar,
”Den digitala klyftan” mm. ABF
Torsdag 17 januari
13:00-ca14 ”Längs Nilens strand”-
magdans med Annelie Lindberg NBV
Fredag 18 januari
11:00-12:30 Syjunta – vi handarbetar tillsammans Studiefrämjandet
13:00-ca14 Hillevi Nylander läser kåserier och dikter Vuxenskolan
v.4
Måndag 21 januari
11:00-12:00 Körövning pågår
13:00-ca14 Bingo, 5 kr/bricka
Tisdag 22 januari
13:00-ca14 Göran Norlén berättar om att vara diakon och om brottsofferjouren i samarbete med Alzheimerföreningen Sensus
Onsdag 23 januari
13:00-ca13:40 Studieförbundet NBV informerar NBV
Torsdag 24 januari
13:00-ca14 Domsjö seniorkör underhåller ABF
Fredag 25 januari
11:00-12:30 Syjunta – vi handarbetar tillsammans Studiefrämjandet
13:00-ca13:30 Sittgympa
v.5
Måndag 28 januari
11:00-12:00 Körövning pågår
13:00-ca14 Bingo, 5 kr/bricka
14:15-ca15:45 Virkistystoimintaa ikäihmisille Samkväm på finska, alla välkomna Vuxenskolan
Tisdag 29 januari
13:00-ca13:30 Sittgympa
Onsdag 30 januari
13:00-ca13:30 Information från företaget Lottas Omsorg Personlig assistans, hushållsnära tjänster och omsorg för ”nära och kära.” NBV
Torsdag 31 januari
13:00-ca14 Bingo, 5 kr/bricka
Februari
Fredag 1 februari
11:00-12:30 Syjunta – vi handarbetar tillsammans Studiefrämjandet
13:00-15:00 Underhållning med Ronnie Sahlén
med dansmöjlighet NBV
v.6
Måndag 4 februari
11:00-12:00 Körövning pågår
13:00-ca14 Bingo, 5 kr/bricka
Tisdag 5 februari
13:00-ca14:50 Pyssel inför Alla Hjärtans Dag
Onsdag 6 februari Samernas nationaldag
13:00-ca14:35 Sameblod. Film med diskussion Vuxenskolan
Torsdag 7 februari
13:00-ca14 Fyra nyanser av grått underhåller ABF
Fredag 8 februari
11:00-12:30 Syjunta – vi handarbetar tillsammans Studiefrämjandet
13:00-ca14 Sittgympa
v.7
Måndag 11 februari
11:00-12:00 Körövning pågår
13:00-ca14 Bingo, 5 kr/bricka
14:15-ca15:45 Virkistystoimintaa ikäihmisille Samkväm på finska, alla välkomna Vuxenskolan
Tisdag 12 februari
13:00-ca13:30 Sittgympa
Onsdag 13 februari
13:00-ca14 Kryss med utländska artister
Torsdag 14 februari Alla hjärtans dag
13:00-ca14 Bingo, 5 kr/bricka

Fredag 15 februari
11:00-12:30 Syjunta – vi handarbetar tillsammans Studiefrämjandet
13:00-ca14 Sångglädje bjuder på ”gamla örhängen” ABF
v.8
Måndag 18 februari
11:00-12:00 Körövning pågår
13:00-ca14 Bingo, 5 kr/bricka
Tisdag 19 februari
13:00-ca14 Sjuksköterskan Carola Nordin pratar om
palliativ vård i samarbete med Alzheimerföreningen Sensus
Onsdag 20 februari
13:00-ca14 Dokumentärfilm: Astrid del 1, ”Sorgfågel”
Torsdag 21 februari
13:00-ca14 Sång och musik med Kent Sundberg NBV

Fredag 22 februari
11:00-12:30 Syjunta – vi handarbetar tillsammans Studiefrämjandet
13:00-ca13:30 Sittgympa
v.9
Måndag 25 februari
11:00-12:00 Körövning pågår
13:00-ca14 Bingo, 5 kr/bricka
14:15-ca15:45 Virkistystoimintaa ikäihmisille Samkväm på finska, alla välkomna Vuxenskolan
Tisdag 26 februari
13:00-ca13:30 Sittgympa
Onsdag 27 februari
13:00-ca14 Dokumentärfilm: Astrid del 2, ”Starkast i världen”
Torsdag 28 februari
13:00-ca14 Bingo, 5 kr/bricka
Mars
fredag 1 mars
11:00-12:30 Syjunta – vi handarbetar tillsammans Studiefrämjandet
13:00-ca14 Glädjespridarna Bror och Evy Munther NBV
v.10
måndag 4 mars
11:00-12:00 Körövning pågår
13:00-ca14 Bingo, 5 kr/bricka
tisdag 5 mars
13:00-ca13:30 ”I mina drömmars land” – Hillevi Nylander föreläser och visar några av sina tavlor Vuxenskolan
13:30-ca14:30 Måla och berätta om dina drömmar
onsdag 6 mars
13:00-ca14 Dokumentärfilm: Astrid del 3, ”Allas mor”

torsdag 7 mars
13:00-ca14 Duon Wii. Erling Unander och Ulla Jonsson NBV
fredag 8 mars
11:00-12:30 Syjunta - vi handarbetar tillsammans Studiefrämjandet
13:00-ca13:30 Sittgympa
v.11
måndag 11 mars
11:00-12:00 Körövning pågår
13:00-ca14 Bingo, 5 kr/bricka
14:15-ca15:45 Virkistystoimintaa ikäihmisille Samkväm på finska, alla välkomna Vuxenskolan
tisdag 12 mars
13:00-ca14 Retro-frågesport, 50-80-tal.
onsdag 13 mars
13:00-ca13:30 Sittgympa
torsdag 14 mars
13:00-ca14 Bingo, 5 kr/bricka
fredag 15 mars
11:00-12:30 Syjunta - vi handarbetar tillsammans Studiefrämjandet
13:00-ca14 Sång och musik med Lydia Åkerlund Bilda
v.12
måndag 18 mars
11:00-12:00 Körövning pågår
13:00-ca14 Bingo, 5 kr/bricka
tisdag 19 mars
13:00-ca14 Stig Sager berättar om Parkinson och vad en sjukhusvärd gör i samarbete med Alzheimerföreningen
Sensus
onsdag 20 mars
13:00-ca14 Film: Åsa-Nisse i Agentform

torsdag 21 mars
13:00-ca14 Underhållning med Roger Sundberg NBV
fredag 22 mars
11:00-12:30 Syjunta - vi handarbetar tillsammans Studiefrämjandet
13:00-ca13:30 Sittgympa
v.13
måndag 25 mars
11:00-12:00 Körövning pågår
13:00-ca14 Bingo, 5 kr/bricka
14:15-ca15:45 Virkistystoimintaa ikäihmisille Samkväm på finska, alla välkomna Vuxenskolan
tisdag 26 mars
13:00-ca14 Vi målar
onsdag 27 mars
13:00-ca13:30 Sittgympa
torsdag 28 mars
13:00-ca14 Bingo, 5 kr/bricka
fredag 29 mars
13:00-ca14 Kören Kommunal Stars underhåller ABF







Varje