Vi använder cookies   Läs mer
 
Foto: Andrea Selling

MARS

Utställningar

              1 Mars- 21 April Kulturarv beduiner och samer Kl: 12.00-16.00. 

 

              18-24 Mars Earth Hour.

 

.

 

Vecka 9

 Tor 1   Krama en bibliotekarie dagen
 
             Nolavonda Kl. 10.00-16.00. Örnsköldsviks museum & konsthall. 
             Karin Häll- skulptur och teckning Kl.11.00-16.00. Örnsköldsviks museum & konsthall. 
             Strinning & stringhyllan Kl. 12.00-16.00.Örnsköldsviks museum & konsthall. 
             Helena Emanuelsson, Hello is it me you´looking for Kl.12.00-16.00. Örnsköldsviks museum & konsthall. 
              

 Fre 2

 
              Barockkonsert- Örnsköldsviks Baroque Kl:19.00-21.00 Arnäs kyrka. 
 Lör 3    NM i Fäktning Kl: 9.00. Sporthallen. 
              Barnprogram på Arkenbiblioteket Kl: 12.00-13.00 
              Kulturlabb Kl. 13.00-15.00. Örnsköldsviks museum & konsthall. 
              Beatrice Eli Kl: 19.00-23.00. Sliperiet 
  

 Sön 4   NM i Fäktning Kl: 9.00. Sporthallen.

 
. 

 

Vecka10

 

 Mån 5  Cheece Doodle dagen

 
 Tis 6     Logopeddagen  
              Textil tisdag Sticka Kl: 18.00-20.00 
              3D bio Djungelgänget Kl:18.30-20.07 Gideågården. 

 Ons 7   Punchrullens dag

 
              Lunchvisning Strinning och stringhyllan Kl: 12.00-13.00 Örnsköldsviks museum & konsthall. 
 Tor 8     Internationella kvinnodagen 
              Katthem Kl: 19.0023.00 Sliperiet. 
 Fre 9     Tomatsåsens dag 
               Ben Peterson Projekt Kl: 19.00-22.30. Brux. 
 Lör 10   V8-motors dagen 
              Henrik Schyffert - Var inte rädda 16.00 Folkan Teater.  
              Barnprogram på Arken biblioteket. Kl. 12.00-13.00. 
              Kulturlab Kl.13.00-15.00. Örnsköldsviks museum & konsthall. 

 Sön 11

 

 

Vecka 11

 Mån 12  Alla korvars dag

 

 Tis 13    Mazarindagen

 
               Textil tisdag Spinna Kl: 18.00-20.00. Örnsköldsviks museum & konsthall 
               Föredrag Kulturarv beduiner och samer Kl:18.30-20.00. Örnsköldsviks museum & konsthall 
               Höga Kusten Smakmässa. Kl:11.00. Fjällräven Center. 

 Ons 14  Pi-dagen

 
               Rickard Söderberg är Gaytenor Kl:19.00-21.00. Folkan Teatern. 
               Höga Kusten Smakmässa Kl:11.00. Fjällräven Center. 

 Tor 15  Konsumentdagen

 
              Bob Hansson: Föreläsning om kärlek och att vara snäll Kl:18.30-20.00. Thuleteatern. 
              Föreläsning: Från ide till succe med Andreas Carlsson Kl: 19.30-21.00. Fjällräven Center. 
 Fre 16  Sömndagen 
              Jacke Sjödin- Gula Grodan Kl: 19.00-20.30. Folkan Teater. 
 Lör 17  Sant Patrick dag Party Kl: 19.00- 23.00. Brux. 
              Lunchjazz på Cafe UH. Kl:12.00-14.00. 
              Barnprogram på Arkenbiblioteket Kl: 12.00-13.00. 
              Kulturlab Kl: 13.00-15.00. Örnsköldsviks museum & konsthall. 
              Opera: Aida Kl: 15.00-18.00. Gideågården. 

 Sön 18  Bussförarens dag

 

 

Vecka 12

 FUNKISVECKAN - klicka på bilden på första sidan och på bilden "funkisveckan" så kommer du till programmet. 

 Mån 19

 

 Tis20  Världsberättardagen

 
            Föredrag: "Kryddväxter, odla, torka, använd 18.30 Örnsköldsviks museum och konsthall. 
            Textil tisdag Sticka Kl: 18.00-20.00. Örnsköldsviks museum & konsthall 

 Ons 21 Rocka Sockorna

 
              Dockteaterdagen 

 Tor 22  Kennetdagen

 
 Fre 23   Funkis disco på Sliperiet 18.00 - 21.00 
              Matlådans dag 
              Nordmanb – Dag och Natt  19.00 Folkan Teater 
              Höga Kusten Vokalensemble möter Rune Andersen Kl: 18.00-20.00. Pingstkyrkan. 
Lör 24    Barnprogram på Arkenbiblioteket Kl: 12.00-13.00.               
               Kulturlab Kl: 13.00-15.00. Örnsköldsviks museum & konsthall. 
              Jack Vreeswijk & Kajsastina Åkerström Kl: 18.00-20.00. Pingstkyrkan. 

.Sön 25 Sommartid börjar 

 
              Våffeldagen 
              Dans till Mickes 18.00  Isladan Bjästa  

Vecka13


 

 
 Mån 26 
 Tis 27    Textil tisdag Broderi Kl: 18.00- 20.00. Örnsköldsviks museum & konsthall. 
 Ons 28  Lunchföredrag: Kulturarv beduiner och samer. Kl:12.00-13.00. Örnsköldsviks museum & konsthall. 
 Tor 29  Knivensdag 
 Fre 30  Långfredag 
 Lör 31  Krav på vinterdäck upphör, Påskafton 
             Kulturlab Kl: 13.00-15.00. Örnsköldsviks museum & konsthall.