Vi använder cookies   Läs mer
  
Foto: Andrea Selling
           

              Mars 2020

 

 V:9      

 
 Sön 1  
Utställning: En spännande historia Klockan:11:00-16:00 Plats: Örnsköldsviks museum och konsthall 
Utställning: En spännande historia Klockan:11:00-16:00 Plats: Örnsköldsviks museum och konsthall
 

 V: 10     

 
 Mån 2         
Utställning: Vad ska bort? Klockan:08:00-16:00 Plats: Örnsköldsviks församlingshem
 
Utställning: Kulturskaparna hyllar Dan Andersson Klockan:10:00-14:30 Plats: Örnsköldsviks folkhögskola/Rådhuset  
Skapande i papper Klockan:13:00-15:00 Plats:Arken biblioteket  
  

 Tis 3             

 
:”Die young” Av Erika Kristoffersson Bredberg Klockan:11:00-15:00 Plats:Galleri Lokomotiv
 
Öppen workshop om utställningen ”Vad ska bort” Klockan:13:00-13:45 Plats:Örnsköldsviks församlingshem  
Textil-tisdag, stickning Klockan:18:00-20:00 Plats:Örnsköldsviks museum och konsthall  
  

Ons 4    

Brädspel Klockan:13:00-15:00 Plats:Arkenbiblioteket  
  
 Tor 5       
Öppen workshop om utställningen ”Vad ska bort?” Klockan:10:30-11:15 Plats:Örnsköldsviks församlingshem  
  
 Fre 6      
Sagostund Klockan:10:00-10:40 Plats:Arkenbiblioteket  
Hockeyallsvenskan:Modo Hockey-Tingsryd Klockan:19:00-21:00 Plats:Fjällräven Center  
Brolle &Jack Vreeswijk-Visor&Grimascher Klockan:19:30-21:00 Plats:Nolaskolan aula Nolan   
Göran Strandberg Trio Klockan:20:00-22:00 Plats:Blueskällarn, Bruksgården  
  
 Lör 7      
Mora Träsk Klockan:11:00-11:45 Plats:Folkets Hus Gnistan
 
Lördagsstund Klockan:12:00-12:40 Plats:Arkenbiblioteket  
Workshop: Skriva Klockan:13:00-15:00 Plats:Arkenbiblioteket  
Innebandy div 1 herr:Örnsköldsvik IBK-Holmsund City IBC Klockan:16:00-18:00 Plats:Skyttis Arena  
  
 Sön 8      
  

 

 V:11          

 
  
 Mån 9                
Utställning:Kulturskaparna hyllar Dan Andersson Klockan:10:00-14:30 Plats:Örnsköldsviks folkhögskola/Rådhuset  

 Tis 10             

 
Utställning:”Die young” av Erika Kristoffersson Bredberg Klockan:11:00-15:00 Plats:Galleri Lokomotiv          
  
Ons 11         
Dans Klockan:18:00-21:00 Plats:Folkets Hus Gnistan             
  
Tor 12      
Yoga för kvinnor Klockan:14:30-16:00 Plats:H1 Sliperiet Viktoriaesplanaden 3F  
  
Fre 13                   
Sagostund Klockan:10:00-10:40 Plats:Arkenbiblioteket  
Öppet Hus om Utbildningar Klockan:10:00-13:00 Plats:Lärcentrum, Lasarettsgatan5, 891 88 Örnsköldsvik  
Carl Stanley ”Född 1996” Klockan:19:30-21:00 Plats:Folkan Teater  
Kurt Rosenwinkel Standard Trio Klockan:20:00-22:00 Plats:Blueskällarn, Bruksgården  
  

 Lör 14           

 
Utställning:”Die young” av Erika Kristoffersson Bredberg Klockan:11:00-14:00 Plats:Galleri Lokomotiv  
Poesihörnan Klockan:12:00-13:00 Plats:Arkenbiblioteket  
Lördagsstund Klockan:12:00-12:40 Plats:Arkenbiblioteket  
Opera:Den Flygande Holländaren Klockan:18:00-20:20 Plats:Gideågården  
Big Band Battle Klockan:18:00-23:00 Plats:Bruksgården  
St Patrick´s Party med Ye Banished Privateers m.fl. Klockan:19:30-23:59 Plats:Blueskällarn, Bruksgården  
mars Lördagsdans till Jive Klockan:21:00-23:59 Plats:O´Learys  
  
 Sön 15     

Innebandy:Allsvenskan dam:Örnsköldsvik IBK-Klockarbergets BK Klockan:16:00-18:00 Plats:Skyttis Arena       

 
Småstadsliv går på krogen Klockan:18:00-20:30 Plats:Olympia, Bredbyn  
  

 V:12

 

    

 
Mån 16           

16-20 mars Utställning:Kulturskaparna hyllar Dan Andersson Klockan:10:00-14:30 Plats:Örnsköldsviks folkhögskola/Rådhuset         

 
  
 Tis 17      

17 mars-31 december 2020 Utställning:Artedi, fiskarna och fisket Klockan:12:00-16:00 Plats:Örnsköldsviks museum och konsthall       

 
LunchTajm-Störst av allt är Pölsan Klockan:12:00-12:50 Plats:Folkan Teater  
  
Ons 18      
          
Tor 19       
Föreläsning:Kvinnornas intåg i den svenska demokratin Klockan:13:00-15:00 Plats:Pingstkyrkan, Lasarettsgatan 11A, Örnsköldsvik           
  
Fre 20      

Sagostund Klockan:10:00-10:40 Plats:Arkenbiblioteket        

 
Magnus Carlsson Klockan:19:30-22:00 Plats:Nolaskolans aula Nolan  
  
Lör 21      
Lördagsstund Klockan:12:00-12:45 Plats:Arkenbiblioteket
 
Love Songs Klockan:19:00-21:20 Plats:Folkan Teater  
E-Type, Pink Hink & Rockbandet Klockan:21:00-23:59 Plats:Solbergsbacken  
Dans Klockan:21:00-23:59 Plats:Olympia, Bredbyn  
Club 30 Boys are Back in Town Klockan:22:00-23:59 Plats:O´Learys Club 30  
  

Sön 22            

 
  

V:13            

 
  

Mån 23            

 
              

Tis 24      

 
Föredrag:Hällristningar och hällristningsmuseet Klockan:18:00-19:00 Plats:Örnsköldsviks museum och konsthall  
  
Ons 25          
Frukoststudion Klockan:07:15-09:00 Plats:Flygelsalen, Torggatan 10  
Dans Klockan:18:00-21:00 Plats:Folkets Hus Gnistan  
  
Tor 26                   
  

Fre 27         

 
Sagostund Klockan:10:00-10:40 Plats:Arkenbiblioteket  
Stockholm Swing Allstars Klockan:20:00-22:00 Plats:Blueskällarn, Bruksgården  
  
Lör 28 
Hantverksmarknad Klockan:11:00-15:00 Plats:Gullängets kyrka  
Lördagsstund Klockan:12:00-12:40 Plats:Arkenbiblioteket
 
Breda Gatan Klockan:18:00-20:00 Plats:Thuleteatern  
Norrlandsteatern:Jag valde livet efter döden Klockan:19:00-20:00 Plats:Folkan Teater  
  
Sön 29 
Söndagsdans Klockan:18:00-21:30 Plats:Isladan i Bjästa  
  

V:14

 
           
Mån 30 
         
Tis 31 
Lunchföreläsning med Christer Olsson Klockan:11:00-14:00 Plats:Veckefjärdens GK    
Föreläsning med Christer Olsson:Relationer och livet Klockan:19:00-20:00 Plats:Pingstkyrkan, Örnsköldsvik